Upravit stránku
Pelargonie neboli muškáty zdobí tisíce oken v republice. Není se čemu divit. Jejich různobarevné variace totiž oživí každý truhlík a květináč a jsou nenáročné na údržbu. Přesto se o ně musíte starat, víte jak?

Pelargonie pochází z Jižní Afriky, proto je v našich klimatických podmínkách nelze pěstovat přes zimu. Nejdříve byly dovezeny do Velké Británie, odkud se rozšířily do celé Evropy. Známe několik druhů pelargonií - páskaté (zonální) mají okrouhlé listy s tmavším páskem. Velkokvěté pelargonie se pyšní bohatými plnými zubatými květy. Břečťanolisté muškáty mají drobnější květy a jsou plazivé. Voňavé muškáty mají jemné kvítky a vonné listy, využívají se jako skleníkové a pokojové rostliny.

Hnojení a zalévání pelargonií


Všechny pelargonie, zvlášť jsou-li pěstovány v nádobách, potřebují během léta každý týden přihnojování tekutým hnojivem s vysokým podílem draslíku. Rostlině pomůže průběžně tvořit květy, aniž by vyrůstalo zbytečně moc listů. Nepoužívejte dusíkatá hnojiva, protože by podporovala tvorbu listů na úkor květu. Pelargonie zalévejte pravidelně, jakmile bude povrch substrátu suchý.

Červené pelargonie

Přezimování muškátů


Pokud si chcete uchovat pelargonie na další sezónu, přestěhujte je pod střechu, ještě než začne mrznout. Rostliny vyjměte ze země, oklepejte z kořenů co nejvíce hlíny a seřízněte kořeny i stonky a odstraňte všechny listy. Muškáty uskladněte do dřevěné nebo kartonové krabice, ve které uděláme otvory pro odtok vody. Rostliny uložte do substrátu, který je určený k přezimování - neposkytuje jim tedy tolik živin, aby nemohli bujet. Během zimy uskladněné muškáty zalévejte teprve, až když substrát vyschne.

Semena pelargonií vysévejte začátkem léta do květináčů nebo misek. Až budou semenáčky 15 cm vysoké, vyštípněte růstové vrcholy, a  tím podpoříte rozkošatění rostlin.
Pelargonie červená v košíku

Množení řízků


Pelargonie namnožíte snadno. Řízek uřízněte ze staré rostliny, která vám ještě kvete na zahradě. Nejlepším obdobím na výběr řízků je pozdní léto, kdy je dostatek světla a tepla. Vybírejte pouze silné a zdravé výhony bez květů. Řízky píchejte do květináče se substrátem. Ten postavte do nádoby s vodou a dejte ho na teplé světlé místo. Vždy, když uvidíte, že voda vyschla, zalijte řízky zespoda, dokud nezakoření. Jakmile zakoření (objeví se nové listy), zasadíte je jednotlivě do menších květináčů.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti