Upravit stránku
Topíte plynem a nedáte na něj dopustit? Proč ne - plyn dnes patří mezi nejlevnější formy vytápění. V následujícím článku vám poradíme, jak ještě víc ušetřit, protože správný výběr kotle značně ovlivní spotřebu paliva a tím i celkové výdaje na chod domácnosti. Ať chystáte nové bydlení, nebo máte starý kotel, který potřebuje vyměnit, neváhejte a vyberte si nový plynový kotel co nejdříve!

Je vždycky nutný komín?


Plánujete novostavbu a tíží vás vidina výdajů, které dáte za komín? Dnes už ale není podmínkou! Ke klasickému plynovému kotli je potřeba komínový systém, protože má otevřené spalování, tzn. že si bere vzduch potřebný k hoření přímo z místnosti a spaliny jsou pak odváděny do komína. Nejlepší je umístit takový kotel do technické místnosti, kde mu zaručíte přísun vzduchu.

Plynové kotle s uzavřeným spalováním můžete zavřít klidně do skříně. Vzduch totiž čerpají z venkovního prostředí a spaliny odvádí větrák. Takový turbo kotel potom nepotřebuje komín! Jedinou podmínkou je, že spaliny musí stoupat směrem vzhůru a vyústění kouřovodu, vedoucího z kotle, lze umístit minimálně 1 metr od okna, aby splodiny nevlétly zpět do místnosti.

Na vytápěné podlaze si budou moci hrát bez obav i vaše děti.
Na vytápěné podlaze si budou moci hrát bez obav i vaše děti.

Základní rozhodnutí: na podlaze nebo na stěně?


Běžně se na trhu setkáte se dvěma druhy kotlů: stacionárním a závěsným. Jaké má každý z nich vlastnosti?

  • Stacionární plynový kotel umí fungovat bez elektřiny

A právě to považujeme za jeho největší plus! Stacionární kotel totiž zvládá vytápění samotížným způsobem bez použití čerpadla a tedy i bez použití elektřiny. Tento systém se však používal spíše ve starších stavbách - stacionární kotel má v sobě totiž kolem 30 litrů vody a velký tepelný výměník, tudíž má mnohem větší spotřebu plynu, než kotel, u něhož ohřívanou vodu pohání čerpadlo.

U stacionárního kotle také nemůžete počítat s průtokovým ohřevem vody. Je nutné pořídit k němu klasický bojler, jehož nevýhodou je nesystematický ohřev vody - neohřívá se, dokud není vyčerpaná. Tak na posledního člena rodiny většinou nevyjde teplá voda a musí dlouho čekat. Pořizovací cena kotlů stojících na zemi je nižší - od 20.000 Kč.

  • Závěsný kotel v šatně? Proč ne.

Je totiž velice úsporný nejen na místo, ale také na spotřebu paliva. V oběhu má pouze 1,5 litru vody, tudíž jeho teplený výměník nemusí být tak velký. Přitom má ale stejnou účinnost - 92 %, jako kotel stacionární. Zařídit si můžete také průtokový ohřev vody nebo má v sobě zásobník na ohřívanou vodu. Výhodou zásobníku je to, že si sami nastavíte teplotu vody a závěsný plynový kotel ji bude stále udržovat. Ohřev je také rychlý - plný zásobník studené vody je schopen ohřát se za 10 minut.

Díky teplé podlaze budete po bytě chodit bosí!
Díky teplé podlaze budete po bytě chodit bosí!

Kondenzační plynový kotel je top!


Absolutním vítězem, jedničkou mezi plynovými kotli je však kondenzační plynový kotel. Má účinnost 109 %! Využívá totiž latentní teplo (tepelné splodiny, které běžný kotel nevyužije). A tak dochází k tomu, že spaliny jsou ochlazovány až do svého rosného bodu, kdy kondenzují a požadované teplo se z nich uvolňuje a nadále se využívá.

Díky tomuto kotli ušetříte až 20 % nákladů. Propojíte-li ho s podlahovým vytápěním, ušetříte 30 % nákladů za vytápění!

Pořizovací cena kondenzačního plynového kotle je cca o 10.000 Kč vyšší, než u závěsného kotle. Investice se vám ale vrátí do 4 let!
Jaké máte zkušenosti s plynovými kotli vy?
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti