Upravit stránku
Cena vodného se neustále zvyšuje, a tak není divu, že se lidé zajímají o budování vlastních studní. Pokud máte na svém pozemku kvalitní a dobře dostupnou podzemní vodu, vyplatí se vám do studny investovat. Pro stavbu studny však platí určitá pravidla, která musíme dodržet.
Pokud jste se rozhodli, že chcete na zahradě studnu, musíte nejprve zjistit, zda tudy vede pramen, na který se napojíte. Přes pozemek může procházet hned několik pramenů, ale ne všechny budou vhodné k budování studny. Některý bude příliš hluboko, jiný nebude mít dostatečný průtok a na další se nebudete moci připojit kvůli sousedům, kterým byste stáhli vodu z jejich studně. Najít vhodný pramen tedy není vůbec jednoduché. Proto tuto práci nechte vždy odborníkům.

Bez stavebního povolení to nepůjde

Každá studna je stavbou, a proto vyžaduje stavební povolení, o které žádáte na místním stavebním úřadě. K získání povolení potřebujete řadu dokumentů - doklad o vlastnictví pozemku, na kterém studna bude stát, projekt stavby, hydrogeologický posudek, souhlas sousedů, povolení k odběru vody, vyjádření vodoprávního úřadu a další vyjádření orgánů státní správy, kterých se stavba dotýká (těch může být skutečně hodně - záleží na oblasti, kde studna bude stát).

Zdá se vám to složité? Vůbec se nedivíme - pro laika je poměrně těžké vyznat se ve všech potřebných dokumentech a následně je opatřit. Nejednomu se stane, že se na stavební úřad vrací třikrát nebo čtyřikrát, protože zapomněl něco dodat. Nejjednodušším řešením je svěřit všechno do rukou povolané firmy. Ta vyřídí veškeré papírování i vybudování studny.

Záleží nejen na vrtu, ale i na použitých materiálech


Mezi nejčastější druhy studní patří kopané a vrtané. Kopané studny mají takový průměr, aby do nich mohl vlézt dospělý člověk. Stěny studny se zpevňují betonovými skružemi. Kopaná studna ale není vhodná pro každé podloží a její hloubka by měla být maximálně 10 metrů. Vrtané studny jsou zpravidla hlubší a umožňují tak přístup ke kvalitnější spodní vodě. Výhodou je, že vydatnost studny nezávisí na aktuálních srážkách. Vrtané studny mohou být v jakémkoliv podloží, dokonce i ve skále. Betonové skruže u této studny mohou být zabudované pod povrchem, ale většinou tvoří jen tzv. zhlaví studny, tedy vrchní část studny.

Zeptali jsme se odborníků z Družstva cementářů v Praze, jaký vliv může mít nekvalitní skruž či betonová šachta na studnu. „Zejména u kopaných studní, kdy je celý tubus realizovaný z betonových skruží uzavřených poklopem, je velmi důležité, aby byla studna zpevněná kvalitním betonovým výrobkem s dlouhou životností. Do studny je tak zajištěn dobrý přístup a nehrozí zbortění stěn studny, tedy její zasypání. U vrtané studny hraje nejdůležitější roli výztuž neboli pažení, kterým se zpevňuje vrt. Výrobou tohoto pažení se však v Družstvu nezabýváme," říká Ing. Emil Fuhrmann z výrobního a technického oddělení Družstva cementářů a pokračuje: „Naše Družstvo nerealizuje přímo studny, ale již jsme dodávali skruže a poklopy na tisíce studní. Našimi odběrateli jsou především firmy a osoby, které se zabývají budováním studní, případně distribucí studničních prvků. Pokud tedy sháníte svého dodavatele studny, rádi vám některého z nich doporučíme!"

Betonová šachta
Historie společnosti Družstvo cementářů sahá hodně daleko. Už v roce 1918 vzniklo „Nákupní družstvo výrobců cementového zboží v Praze" pro zprostředkování nákupu a prodeje cementu, kameniva, sádry, olejů a strojů. Nyní má družstvo 4 výrobní provozy a kromě výroby betonových skruží a šachet pro studny se zabývá i výrobou zámkové dlažby , tvárnic, obrubníků, žlabů, betonových květináčů apod. Společnost má všechny potřebná prohlášení a certifikáty. Je spolehlivým partnerem pro další firmy, které se zabývají budováním studní.  
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti