
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Při výběru obkladů do kuchyně hledejte takové materiály, které jsou odolné vůči prudkým změnám teploty a vlhku vzniklému při vaření. Není-li obklad dostatečně odolný, dochází v materiálu samotném nebo v glazuře k pružení, které může vést až k prasknutí nebo odpadnutí obkladu.
Praktické jsou obklady, které jsou odolné také vůči poškrábání a mechanickému opotřebení. Pokud už z estetického hlediska zvolíte třeba kovový nebo dřevěný obklad, který se snadno poškrábe, nepoužívejte na jeho čistění drátěnky, hrubé houbičky ani písek.
V kuchyni je zvlášť žádoucí, aby byl obklad odolný vůči chemickým faktorům a aby jejich vlivem nemohl změnit barvu a lesk. A nemluvíme jen o skvrnách od jídla, tekutin a rozpáleného oleje, ale také o soli a běžných čisticích prostředcích. Při výběru obkladu se ujistěte, že lze skvrny snadno odstranit vodou a běžným čisticím prostředkem.
Obklady pro kuchyňské linky se vyrábějí z různých více či méně vhodných materiálů a snadno je pořídíte v mnoha designech a cenových relacích. Nabídka je přepestrá. Seženete obklady v hladkém provedení, s lesklou, i matnou glazurou, jednobarevné či vícebarevné, dekorované různými technikami, obtisky či ruční malbou.
Nejoblíbenějšími materiály pro obklad kuchyňské linky je keramika a porcelán. Keramické a porcelánové obklady jsou vyráběny při vysokém tlaku a teplotě, pyšní se dlouho životností a vysokou odolností proti vlhkosti i špíně, což z nich dělá ideální volbu pro obklad kuchyně. Výhodou je také cena od 250 Kč za metr čtvereční a bohatá nabídka tvarů, barev a dekorů. Nevýhodou těchto obkladů jsou spáry, považované za semeniště plísní, bakterií a nečistot. V dnešní době ale může tento problém vyřešit kvalitní antibakteriální spárovací hmota. V moderních kuchyních se ale stále více od keramiky upouští ve prospěch skla nebo dřeva.
Skleněný obklad totiž mnohem více odpovídá představě o moderní kuchyni a blíží se současným trendům. Kalené sklo je velmi odolné, snadno se udržuje a můžete ho použít i za varnou desku. Skleněné desky efektně odrážejí světlo, čímž zvyšují krásu vaší kuchyně, a oceníte je i v menších, temnějších prostorech. Výrobci navíc nabízejí mnoho možností: skleněné mozaiky, klasický formát 10x10 cm, velkoformátové obklady i celé skleněné desky. Na výběr je také nepřeberné množství barev a dekorů. Na nich a také síle skla závisí cena. K sehnání jsou skleněné obklady od 1000 Kč za metr čtvereční.
Alternativou je také tzv. grafosklo se zalaminovaným digitálním tiskem nebo textiliemi. Díky svému vlastnímu motivu můžete s grafosklem designově sladit interiér do jednoho celku. Vyjde vás to ale na 4000 Kč za metr čtvereční.
Preferujete-li přírodní materiály, je úchvatným řešením obložení kuchyňské linky masivní dřevo nebo dýha. Dřevo se skvěle vyjímá v rustikálních kuchyních v kombinaci s pracovní deskou z přírodního kamene i v moderních interiérech, kterým dodá efektně vykreslené dřevo punc luxusu.
Nejnovější trend, který se pomalu zabydluje i v českých kuchyních, je zrcadlový obklad kuchyňské linky. Má řadu výhod: opticky zvětšuje prostor malé kuchyně, odráží světlo a prosvětluje místnost, ale zároveň také ukáže jakoukoli nečistotu, šmouhu, zaschlou kapku vody i otisk prstu. Zrcadlové obklady jsou díky variabilnímu provedení od mozaiky až po celé zrcadlové plochy nádherné, ale čistit je pravděpodobně budete muset po každém vaření.
Když už máte vhodný obklad vybraný, zbývá spočítat, kolik ho bude potřeba. Vycházejte z velikosti plochy v metrech čtverečních a na závěr ještě 10% přičtěte. Materiál navíc se bude hodit pro případné ztráty vzniklé řezáním a jako rezerva pro případ drobných oprav.