Co má každá zahrada? No přeci trávník. Ale není trávník jako trávník. Poradíme vám, jak můžete zcela jednoduše a bez větší námahy vytvořit trávník snů i u vás na zahradě. Stačí vědět, jak na to.
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Co má každá zahrada? No přeci trávník. Ale není trávník jako trávník. Poradíme vám, jak můžete zcela jednoduše a bez větší námahy vytvořit trávník snů i u vás na zahradě. Stačí vědět, jak na to.
Trávník je nedílnou součástí téměř každé zahrady. Výjimku tvoří zahrady v orientálním stylu, které bývají tvořeny pouze kameny, pískem a rostlinami. Velké trávnaté plochy zahrady opticky rozšiřují. Pravidlem je, že by mělo být méně větších celků než hodně malých travnatých ploch. Toto rozdělení má i praktické odůvodnění. Větší a souvislejší plochy se totiž lépe udržují.
Po té co máte v ruce hotový projekt zahrady a jsou udělány hrubé terénní úpravy, vytyčíte si jednotlivé plochy (trávníku, výsadeb). Nejprve položíte mechanické obruby trávníku (pokud nám je architekt navrhl). Obruby můžou být dřevěné palisády, plechové obruby, plastové palisády, plastové obruby, obruby z cihliček, kameny a další.
Důležité je si uvědomit k jakým účelům budete trávník využívat. Jestli budete hrát na zahradě fotbal, pak potřebujete trávník určený pro zátěž (sport). Jiný druh trávníku zvolte, toužíte-li po malém golfovém hřišti či inklinujete k přírodnímu stylu (to využijte luční směs).
Pokud chcete na své zahradě luční porost, pak si můžete nechat výsevní směs namíchat vám přímo na míru. Druh travní směsi volte taktéž v závislosti na oslunění místa. Každý typ trávníku pak vyžaduje jinou údržbu, o tom ale až příště. Nyní se ale vraťme k možnostem založení travnaté plochy na zahradě.
Než začnete s jemnou modelací terénu (podkladu pod trávník), je nutné kvalitně zkultivovat plochy do hloubky alespoň 10 – 15 cm. Tak aby se zamezilo zhutnění podkladu, a tím i špatnému pohybu vody v půdním profilu pod trávníkem.
Těžší (jílovité) půdy je dobré buď vyměnit nebo tzv.vylehčit travním substrátem v kombinaci s pískem. Příliš lehké půdy také nejsou vhodné, protože dochází k vysychání trávníku. Se správnou volbou podkladu Vám pomůže zahradní architekt. Po kultivaci následuje jemná modelace, která je individuální dle typu založení travnaté plochy.
Máte dvě možnosti jak trávník založit:
Podle druhu založení travnaté plochy upravte podkladový terén.
Pro trávník založený výsevem dorovnejte zeminu (či travní substrát) po okraj obruby, resp. mírně asi 0,5cm nad okraj obruby. Na urovnání zeminy si musíte dát velmi záležet. Jak dobře jste upravili terén, zjistíte hned při první seči.
Velké nerovnosti pak způsobují kostrbatou seč, a tím na některých místech může docházet k vysychání trávníku. V prohlubních pak vznikají kaluže.
Poté co jste upravili terén, začněte s výsevkem travního semene. Výsevek, tedy množství semene, závisí na typu travního osiva (pohybuje se od 2 - 30 g/m2).
Vyseté travní semeno mírně hráběmi zapravte do země (0,5 - 1cm hluboko) a zaválcujte. Nová tráva by při dobrém počasí měla vzklíčit do 5-14 dnů. Záleží však na mnoha faktorech (vlhkost, teplota, složení travní směsi, kvalitě semene). První seč pak proveďte zhruba za 2 až 3 týdny po vzejití trávníku, když je tráva cca 8 cm vysoká.
Založení travnaté plochy pokládkou „travního koberce" nám zaručuje okamžitý efekt. Výhodou je možnost pokládky téměř celoročně. Plochu pro trávník je nutné upravit velmi pečlivě s minimálními nerovnostmi. Jako podklad pod travní koberec se používá slabá vrstva písku, která musí být rovnoměrně uhrabána. Je nutné pamatovat na to, že výška drnu je 15 - 30mm a terén pro položení trávníku by tedy měl být 10 - 25mm pod okrajem obruby.
Pokládku koberců je nutné provést nejpozději do 24hod po sloupnutí travního drnu. Koberce se k sobě skládají jako cihly ve zdi a okraje se zařezávají nožem. Položený travní koberec je nutné zaválcovat a vydatně zalít. První seč se provádí po týdnu.
Založení trávníku je vhodnější nechat odborné firmě, zvláště pak pokud se rozhodnete pro „travní koberec". Položení a manipulace s travními koberci je odborná a poměrně fyzicky náročná práce (1 role trávníku váží cca 5 - 10 kg). Rovněž cena „travního koberce" je vyšší než při výsevu. Pokud budou nějaké závady a nebudete spokojeni s kvalitou vyhotovení, můžete práce u firmy reklamovat.
Založením travnaté plochy však práce nekončí. Důležitá je i údržba trávníku, o tom více příště.
Autor článku: Ing. Pavla Podlahová