
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Koupili jste si zahradní kompostér především, abyste v něm mohli likvidovat posečenou trávu, popřípadě na podzim spadané listí ze stromů? Rovnou vám prozradíme, že pokud budete svůj kompostér živit touto potravou, kvalitního výsledku se nikdy nedočkáte.
Samozřejmě můžete dát průchod své kreativitě, a jestliže máte trochu šikovné ruce, jistě si dokážete vytvořit domácí kompostér sami. Většina lidí ale zvolí jednodušší variantu, a tou je nákup zahradního kompostéru v nejbližším hobby centru. Tyto kompostéry jsou nejčastěji vyrobeny z plastu. Jsou praktické, lehce se s nimi manipuluje a výsledný humus lze pohodlně odebírat ze spodní nádoby, aniž byste se v kompostéru museli "vrtat". Ale i nákup tohoto kompostéru má háček - nekupujte ten nejlevnější z měkkého plastu, který vám vydrží maximálně rok, nebojte se proto investovat. Vždy také vybírejte kompostér s více komorami. Zároveň by měl být vybaven průduchy pro vzduch.
Jen zlomek zahrádkářů ví, co patří do kvalitního kompostu. Pokud do něj dáváte pouze trávu a sem tam nějaké zbytky z kuchyně, bude v humusu příliš dusíku, což není dobře. Do kompostu patří především dřevitá složka, je pak bohatší na uhlíkaté látky a pro záhonky je užitečnější. Nebojte se dát do kompostu třeba papír!
Odpad skládejte ve vrstvách. Začněte s vrstvou hnědého odpadu (větve, papír), dále vložte například listí, zbytky ovoce a zeleniny (zastupují tzv. zelenou vrstvu). V zásadě jde o to, aby se hnědá a zelená vrstva v zahradním kompostéru střídaly. Hnědá by ale měla přece jenom převažovat.