- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Koupelna je, co se týče zvýšené vlhkosti a plísní, nejohroženější místností v bytě. Při koupání či sprchování dosahuje často vlhkost až 95 %! Jak tedy vyvětrat například v koupelně bez okna u panelákového bytu? Jedinou možností je nucené větrání. To bude účinné pouze v případě, že si pořídíte kvalitní a výkonný ventilátor.
Zvýšené vlhkosti se v koupelně nevyhneme, ať se snažíme sebevíce. Ke kondenzaci vlhkosti (tvorbě páry) dochází nejčastěji na zrcadlech, dlaždicích, obkladech a na okně. Tyto povrchy jsou totiž chladnější než okolní vzduch. Vlhkost je úměrně závislá na teplotě. Čím teplejší je vzduch, tím více dokáže pojmout vodní páry. Proto je v zimě relativní vlhkost vzduchu vyšší než v létě. Z toho plyne, že pokud budeme mít v koupelně teplo, bude déle trvat, než začne vlhkost kondenzovat. Jakmile teplota klesne na hodnotu rosného bodu, vodní pára obsažená ve vzduchu začíná kondenzovat.
Jak je to s oknem v koupelně
Ať už okno v koupelně máte, nebo nemáte, kondenzaci páry nezabráníte. Je totiž velmi nepravděpodobné, že budete větrat během sprchování či koupání. Budete větrat až po něm. To je ale už pozdě. Mnohem vhodnější je proto nucené větrání. Zajišťuje plynulý odtah vlhkého vzduchu a vyměňuje ho za čerstvý vzduch zvenčí.
Podle jakých parametrů vybírat ventilátor do koupelny
Rozhodli jste se, že si do koupelny pořídíte kvalitní větrák? Pak se vyhněte laciným kouskům z hobby marketů a raději vsaďte na osvědčeného výrobce. Zeptali jsme se odborníka, pana Radka Veverky ze společnosti Multi-VAC spol. s.r.o. - externí odkaz , jak postupovat při výběru větráku. „Na trhu je dostupné velké množství ventilátorů, které se liší hlučností, výkonem, vzhledem, typem určení montáže apod. Vždy je nutné položit si několik otázek před tím, než přistoupíme k samotnému typu zvoleného ventilátoru. Jinak budeme postupovat při zařizování novostavby a jinak při rekonstrukci staré koupelny. Vždy ale chceme, aby námi zvolený ventilátor zajistil kvalitní odsávání vlhka a vodní páry z koupelny."
Před výběrem ventilátoru zodpovězte tyto otázky:
- Instalujete větrák na zeď, nebo do stropu? Stropní ventilátor by měl mít kuličková ložiska.
Odborník doporučuje: Designové nástěnné ventilátory
- Vedete vzduch jen přes zeď, nebo delší cestou? Od toho se odvíjí, zda budete instalovat klasický stěnový/stropní ventilátor nebo potrubní určený pro dlouhé cesty. Obecně se na krátké cesty používají axiální ventilátory a na delší cesty ventilátory s radiálním motorem.
Pro krátké cesty odborník doporučuje: Nástěnné ventilátory s časovým doběhem
Pro dlouhé cesty odborník doporučuje: Nástěnné ventilátory pro delší trasy
- Jak výkonný ventilátor potřebujete? Spočítejte objem (m3) koupelny. Vzduch by se měl vyměnit 4-7 krát za hodinu. U toalety může být výkon ještě větší. Tak se dostaneme nejenom k výkonu ventilátoru, ale většinou i k jeho velikosti a tedy k požadovanému průměru potrubí pro odvod vzduchu z místnosti.
- Chcete, aby ventilátor měl časový doběh, aby se spínal automaticky při zvýšené vlhkosti vzduchu v místnosti, nebo měl čidlo pohybu či světla?
Odborník doporučuje: Inteligentní, plně automatické ventilátory