
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Krkonoše na severu, Orlické hory na východě. Není divu, že v Královéhradeckém kraji najdeme tak rozmanité stavby. Na horách ještě dnes najdeme krásné zachovalé roubenky z 17. a 18. století. Tenkrát se stavěly z otesaných kmenů - mezery mezi kmeny stavitelé ucpávali mechem a zamazávali jílem, aby dovnitř netáhlo. Roubenky měly vždy jednoduchý, velmi praktický půdorys (všimněte si, že takové jsou i dnešní moderní domy).
V českých horách jsou k vidění také sruby. Přidáte se do tábora těch, co tvrdí, že sruby do našich hor nepatří, nebo jste naopak jejich příznivci? Musíme si ale uvědomit, že existují dva typy srubů a každý se hodí do jiného prostředí.
V obchodním centru RD Rýmařov v Hradci Králové vám specialisté rádi poradí, jaká dřevostavba se hodí právě na váš pozemek.
Za čtyři století se toho v oboru dřevostaveb událo opravdu hodně. Dnešní montované domy používají modernější materiály, technologie, postupy, jinak pracují s velikostí i dispozicemi domu. Abychom se v dřevostavbách vyznali, rozlišujeme je podle typu konstrukce. Nejžádanější jsou jednoznačně sendvičové dřevostavby, které na první pohled nerozeznáte od klasických zděných domů. Stěny ale ukrývají úplně jinou konstrukci.
Jak v RD Rýmařov staví dřevostavby? Ve vlastních halách vyrábějí prefabrikované panely - skládají se z rámu z masivního smrkového dřeva z jesenických lesů, jsou zaklopené sádrovláknitými deskami Fermacell. Vnitřek panelu je vyplněný minerální vatou, která stěně dodává prvotřídní tepelně-izolační vlastnosti.
Mezi výhody sendvičových dřevostaveb patří rychlost výstavby. Prefabrikované panely odjíždějí z haly už s okny a dveřmi a díky suchým procesům výstavby může RD Rýmařov postavit horní stavbu za pouhých 11 dní.