Upravit stránku
Oheň přichází nenápadně a nečekaně. Proto je třeba mít na paměti několik zásad požární bezpečnosti, které nám mohou v krajních případech zachránit život. 
Základy požární ochrany obsahují mnoho odstavců, které si přečte jen málokdo. My sami však můžeme o tomto problému přemýšlet a zamezit vzniku požáru a v krajním případě i jeho šíření. Při prevenci bychom všichni měli dodržovat pár jednoduchých zásad, které nám mohou dokonce zachránit život. Prevenci v požární ochraně naleznete snad na každém webu hasičského sboru. Víte ale například, jak vysoko má viset hasicí přístroj, jak má vypadat úniková cesta nebo jak co nejvíce zabezpečit svůj byt proti vniku požáru z něj i dovnitř? 

Nedovolte ohni, aby se mohl šířit


Bytové domy mají mít stěny, dveře i stropy s určitou požární odolností. To znamená, že jimi nepronikne oheň tak snadno a bude se šířit pomaleji. Opravdu kvalitní dveře a okna mají však až domy stavěné dnes a ve starých panelácích se požár může šířit velice snadno. I zde však můžete využít nové technologie a pořídit kvalitní protipožární dveře. Investujte do nich a pořiďte do vašeho bytového domu dveře se systémem ohnivzdorných vložek, které zajistí potřebnou ochranu. Ani dveře od vašeho bytu by neměly zůstávat zastaralé a nezabezpečené. Dnešní bezpečnostní dveře do bytu nabízejí izolační i ochrannou funkci.

Hasicí přístroje


Hasicí přístroj by měl být běžným vybavením každého domu i bytu. Měl by se tedy nacházet nejen na chodbě paneláku, ale i ve vaší skříni. Mnoho lidí však ani neví, kde se hasicí přístroj nachází v jejich domě. V případě požáru jsou tak odkázáni na pomoc hasičů, což ve chvíli, kdy je každá chvilka drahá a hasicí přístroj může ovlivnit průběh požáru a dokonce jej zarazit, není zrovna žádoucí. Doma ve skříni byste pak měli mít alespoň malý přístroj, který pomůže uhasit menší oheň vzniklý od nehlídaných svíček nebo zapomenuté žehličky.

Kde a jak má být umístěn hasicí přístroj 


Kdybychom prošli bytové domy, nejspíš bychom nalezli velké množství nevhodně umístěných hasicích přístrojů. Jeho pozici však nařizují předpisy. Při umisťování hasicího přístroje se můžete poradit s revizním technikem, který problém vyřeší za vás. Pokud máte na starosti umisťování přístroje sami, je třeba brát předpisy vážně.

To, jak má být hasicí přístroj umístěn, určuje vyhláška 246/2001 Sb. o požární prevenci. Hasicí přístroje se umisťují tak, aby byly snadno viditelné a volně přístupné. Vhodná jsou místa u vchodů, únikových východů a na chodbách a vhodné je rozmístit jich několik po celé budově, ne však hned vedle sebe. Měl by být zavěšen na konstrukci budovy a jeho držadlo může být maximálně 150 cm nad zemí. Smí být také na zemi, ale musí být vhodným způsobem zajištěn proti pádu.

Únikové východy

Únikové východy umožňují bezpečnou evakuaci z budovy, která je ohrožena požárem. Kartičky na zdi se značením únikového východu vídáme každý den, a možná je již ani nevnímáme. Je ale důležité mít o únikových cestách povědomí. Pokud označíme cestu jako únikovou, musí odpovídat normovým hodnotám a musí poskytovat bezpečný únik osobám v ohrožení. Zřetelně označené mají být únikové východy, evakuační výtahy i směry úniku. Dveře na trase únikového východu musí být opatřeny odblokovacím zámkem, cesta musí být vybavena nouzovým osvětlením. 

Dejte na zdravý rozum


S požární bezpečností bychom měli začínat sami u sebe. V dnešní době již seženete žehličku, která se sama vypne a dostupné jsou i kvalitní požární detektory a hlásiče. Prohlédněte si také únikovou cestu ve vašem domě a zjistěte, kde je u vás umístěný hasicí přístroj nebo hydrant. Požár přichází nenápadně a nečekaně. Nikdy nevíte, kdy se vám může taková věc hodit. 

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti