- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Plánujete výměnu vchodových dveří do bytu? Zjistěte si nejprve jejich protipožární parametry a podle nich pak vybírejte nové. Protipožární dveře jsou totiž v bytových domech povinností a vy je nemůžete vyměnit za jen tak ledajaké. Pro rozšíření vašich informací jsme vám sepsali symboly požární odolnosti, abyste se v nich snadněji vyznali.
Co nám ukládá zákon
V bytových domech je zákonem stanovena povinnost mít všechny vchodové dveře protipožární. A to nejen ty ve společných prostorech, ale i ty do bytových jednotek. Týká se to všech domů s více než čtyřmi byty. Technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří (pozor, tyto pojmy mají každý jiný význam) pak dále stanovuje vyhláška ministerstva vnitra č. 202/1999 Sb.
Abyste se alespoň trochu vyznali v bezpečnostních (protipožárních) normách, sestavili jsme pro vás přehled základních označení požární odolnosti. Tyto značky musí být uvedeny na každém výrobku, tzn., musí je mít samotné protipožární dveře i jejich rám. Značení musí být trvale vidět a musí být přístupné i po zabudování dveří do stavebního otvoru. Protipožární dveře v celém domě totiž musí být i pravidělně kontrolovány odbornou firmou.
Požární odolnost dveří a její značení
- EI dveře bránící šíření požáru
- EW dveře omezující šíření požáru
Požární odolnost je doba, po kterou je konstrukce schopna odolávat účinkům plamene a vysokým teplotám. K označení proto patří také čísla 15, 30, 45, 60, 90, 120 a 180, které určují v minutách právě dobu odolnosti. A dále se při značení požární odolnosti používají tyto symboly:
- R - únosnost a stabilita
- E - celistvost
- I - izolační schopnost mezní teploty na neohřívaném povrchu
- W - izolační schopnost mezní hustoty tepelného toku
- S - prostup zplodin hoření, kouřotěsnost
- C - požární uzávěry vybavené samozavíračem
- M - mechanická odolnost
A v neposlední řadě je důležité také třídění konstrukcí na základě požární odolnosti a hořlavosti.
- DP1 - konstrukce obsahuje pouze nehořlavé hmoty. Dveře tedy nezvyšují intenzitu požáru po celou dobu požární odolnosti. Konstrukce může obsahovat i hořlavé hmoty, na nich však nesmí být závislá stabilita a únosnost, tzn., je zcela uzavřena nehořlavou kostrou s požadovanou požární odolností, aby nedošlo k uvolnění tepla nebo jejímu hoření.
- DP2 - konstrukce obsahuje i hořlavé látky konstrukčně použité tak, že je na nich závislá stabilita a únosnost. V dané době požární odolnosti však konstrukce nezvyšuje intenzitu požáru a nedochází k uvolnění tepla nebo jejímu hoření.
- DP3 - tyto konstrukce nesplňují požadavky odolnosti a hořlavosti DP1 a DP2, a tudíž zvyšují intenzitu požáru.
A nakonec pro vás máme ještě jedno malé upozornění. Pokud budete někdy volat zámečnickou pohotovost, nezapomeňte jejich pracovníky informovat o tom, že jsou vaše dveře bezpečnostní, respektive protipožární. K otevírání dveří může potom zámečník přistupovat jinak, aby jakkoliv nenarušil potřebnou odolnost vašich dveří.
Některé protipožární dveře mohou být navíc opatřeny například tzv. panikovým kováním, které slouží právě k otevírání požárních a nouzových dveří. To vše by měl váš zámečník znát a přizpůsobit tomu svou práci.