- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Termoregulační a hřejivé vlastnosti ovčí vlny objevily národy žijící na území dnešního Turecka a Iráku už před 11 tisíci lety. Vyráběli z ní nejen přikrývky a oblečení, ale také koberce. Dnes je ovčí vlna ceněným materiálem pro výplň moderních lůžkovin. Přikrývky z ovčí vlny mají nesporné výhody, ale i nevýhody.
Ta nejkvalitnější, nejjemnější a svými vyhledávanými vlastnostmi nejvíce funkční, je vlna ovcí merino. První ovce druhu merino byla vyšlechtěna ve Španělsku na přelomu 17. a 18. století speciálně pro produkci vlny. Dnes se ovce merino chovají hlavně v Austrálii a na Novém Zélandu, kde klimatické podmínky podporují výjimečné vlastnosti jejich vlny. Anglická plemena ovcí mají vlnu hrubší a méně kvalitní a nížinná plemena ovcí zase, která se chovají v Číně, v Tibetu a v Mongolsku, poskytují vlnu hrubé kvality.
V zimě hřeje, v létě chladí
Ovčí vlna má přirozenou schopnost izolovat tělo proti teplu a chladu. Navíc dokáže absorbovat tělesný pot a následně ho odpařit do suššího prostředí místnosti, takže se nebudete budit s propoceným pyžamem. Pro představu, přikrývka z ovčí vlny pohltí vodu až do 30% své vlastní hmotnosti, bavlna do 8% a duté vlákno do pouhých 3% své hmotnosti. Přitom však zůstává přikrývka z ovčí vlny na dotek suchá a tak v létě vaše tělo příjemně ochladí a v zimě naopak zahřeje.
Ovčí vlna je díky obsaženému přírodnímu proteinu keratinu velmi pružná a lze ji natáhnou až o polovinu své délky, aniž by se poškodila. Vlákna obalená lanolinem jsou chráněná proti lámání a přikrývka z ovčí vlny vám vydrží mnoho let. Vlákna ovčí vlny ale časem slehnou, a to až o třetinu svého objemu. Ovčí vlna tedy není příliš vhodná jako výplň polštářů. Můžete však sehnat i polštáře z ovčí vlny s rozepínací dutinou, kterou lze v případě potřeby vyplnit dalším menším polštářkem z libovolného materiálu. Z ovčí vlny můžete sehnat i potahy na matrace.
Zjemňuje pokožku a pomáhá při revmatizmu
Ovčí vlna obsahuje keratin, přírodní bílkovinu, a lanolin, tzv. vlnotuk, který zjemňuje pokožku a působí protizánětlivě. I díky tomu se doporučuje spát občas pod přikrývkou z ovčí vlny bez pyžama či noční košilky. Lanolin se třením jemně vmasíruje do pokožky, zjemní ji, zvláční a promastí. Díky schopnosti absorbovat vlhkost bude vaše tělo pod přikrývkou z ovčí vlny vystaveno tzv. suchému teplu, které zlepšuje krevní oběh, zmírňuje napětí a bolest a má příznivé účinky především na svaly, klouby a některé orgány. Používáním lůžkovin z ovčí vlny tak můžete předejít revmatismu, bolesti svalů, šlach a kloubů. Ovčí vlna se však doporučuje také při nervových, gynekologických nebo urologických potížích.
Pro astmatiky ano, pro alergiky ne
Schopnost absorbovat pot a vlhkost snižuje u přikrývek z ovčí vlny tendenci sbírat statickou elektřinu, takže se nelepí na tělo a ve větší míře nepřitahují prach, což ocení zejména astmatici. Na druhou stranu ale nejsou vůbec vhodné pro lidi trpící alergií na zvířecí srst a na roztoče. Přírodní materiál, navíc obalený mastnou vrstvou lanolinu, je pro roztoče vítaným útočištěm. Několik studií dokonce prokázalo, že se roztočům daří mnohem lépe v lůžkovinách z ovčí vlny než v lůžkovinách z dutých vláken či peří. Čištění přikrývek z ovčí vlny navíc není nic snadného ani levného, protože vyžadují profesionální chemické čištění a občas také speciální lanolinovou kůru.