- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Teplovzdušným vytápěním ušetříte desetitisíce! Horký vzduch z kamen vám zanese celý dům prachem! Ano, názory na teplovzdušné vytápění se liší a na internetu se na toto téma často strhují vášnivé diskuze. Někteří si horkovzdušné vytápění chválí, jiní jej zase odsuzují. Nedalo nám to, a proto jsme vyzpovídali odborníky z krby-kamna-eshop.cz. V dnešním článku vám konečně osvětlíme, jak že to s tím horkým vzduchem vlastně je. Zvažte všechna pro i proti, konečné rozhodnutí už potom bude jenom na vás.
Pro začátek by nebylo od věci vysvětlit si základní princip horkovzdušného vytápění. Jde vlastně o využití tepla, které vydává krb, a jeho následný rozvod do dalších prostor domu. Celý systémy je primárně založen na cirkulaci vzduchu. Studený vzduch z místnosti nebo z venku je nasáván do krbu a následně ohříván pomocí teplovzdušného výměníku. Teplý vzduch potom jednoduše proudí potrubím do místnostní ve vašem domě. Nutno zmínit, že teplo není možné nijak akumulovat. Teplovzdušné vytápění se samozřejmě netýká jen krbů, dobře zafunguje i s většinou krbových kamen.
Vyberte si ze dvou systémů zapojení
Nyní vám přiblížíme 2 možné způsoby zapojení. První variantou je tak zvaný NUCENÝ SYSTÉM, který je vybaven ventilační jednotkou. Ta se zapíná ve chvíli, kdy vzduch dosáhne požadované teploty, kterou jste nastavili na termostatu. Nucený systém spolehlivě vytápí i vzdálenější místnosti, musí být však napojen do elektrické sítě.
Odborníci doporučují: "Ventilátor by měl být umístěn maximálně 4,5 m od topeniště. Nasátý vzduch rozvádí dalšími větvemi. Délka větve od ventilátoru k ústí by neměla přesáhnout 10 m."
Druhou variantou je tak zvaný SAMOTÍŽNÝ SYSTÉM. Jak již název napovídá, tento systém ke své činnosti nevyužívá elektrickou energii. Pracuje na principu stoupání horkého vzduchu vzhůru. Rozvod tepla je ale o něco pomalejší než v předchozím případě. Samotížným systémem nelze vytápět vzdálenější místnosti, doporučuje se zejména do dvoupodlažních objektů, a to do výšky max. 10 m a šířky 4 m.
Správná cirkulace vzduchu je stěžejním faktorem celého vytápění
Zajistěte dostatečný přívod vzduchu zvenčíAby horkovzdušné vytápění fungovalo tak, jak má, je zapotřebí zajistit dostatečný přívod vzduchu ke krbu. Průvan zvenčí do domu proniká skrze netěsnosti - mezery pod dveřmi či mezi okny. Máte-li doma plastová okna, ony netěsnosti v domě nevznikají a cirkulace tudíž neprobíhá. Proto budete muset zajistit externí přívod vzduchu sami. Praktický návod, jak postavit vzdušník, najdete na webu krby-kamna-eshop.cz.
Kam umístit vyústění rozvodů a na co si dát pozor
Vyústění teplovzdušných rozvodů se nejčastěji umisťuje zhruba 160 cm nad zem, nebo pod strop. Pozor! Výdechy by vždy měly být uzavíratelné a nikdy nesmí být zakryty nábytkem. Z důvodu bezpečnosti se v jejich blízkosti nesmí nacházet žádné hořlavé předměty, např. tapety či závěsy. Při plánování je vždy lepší poradit se s odborníky.
Dalším důležitým faktorem je výběr vhodné krbové vložky. Pro teplovzdušné vytápění doporučujeme spíše vložku jednoplášťovou, je totiž bezpečnější. Obezdívka krbu tvoří druhý plášť. Tím pádem je místo, kde se ohřívá vzduch mnohem větší, a proto je i jeho teplota nižší.
Několik užitečných rad na závěr
Abyste zamezili víření prachu, do trasy horkého vzduchu umístěte prachové filtry. U nuceného systému jsou většinou již součástí ventilační jednotky. Filtry jsou vyrobeny z průmyslové tkaniny, kterou nesmíte zapomenout pravidelně měnit! Teplovzdušné vytápění není vhodné zavádět do všech místností. Vývody se mohou přenášet pachy, proto je nedoporučujeme instalovat do kuchyně, koupelny, či na toaletu.