Upravit stránku
Hromada bot, o kterou zakopáváte při vstupu do bytu, bude minulostí. Všechno vyřeší botník, který si vlastnoručně vyrobíte. Pro šikovnější kutily nastíníme v našem dnešním článku, jak při výrobě botníku postupovat. Pokud máte nějaké svoje "vychytávky", napište nám své rady do diskuze - budeme jenom rádi!

Botníků najdete dnes na trhu spoustu. Každý má svůj systém pro ukládání bot, v některém jsou boty vidět, v některém zase ne. My jsme si pro vás připravili pár tipů, jak vytvořit sedací policový botník. Už žádné balancování při zouvání bot! Nejdříve si ale řekneme, jaké botníky nám vlastně trh nabízí.

Botičky, botičky, kam s vámi?


Když si uvědomíme, že jsme jedna z mála zemí, kde se u vstupu do domu lidé zouvají, napadne nás, že botníky přece musíme mít "zmáknuté". To ale není tak úplně pravda. Ne jedné rodině se u vchodových dveří hromadí boty. Zejména pokud máte zahradu, víte, že tam si berete boty jiné, než do práce. A tak se to sčítá a sčítá, až z toho vznikne pořádné číslo! Tříčlenná rodina používá průměrně až 28 párů bot!

Naštěstí nám ale trh jde vstříc a my si můžeme vybírat botníky podle dispozičního řešení, podle vkusu, podle vzhledu, podle pohodlí. Botník pro celou rodinu by měl pojmout až na 30 párů bot. Pokud máte šatnu nebo nějakou další místnost, kam uložíte sezónní boty, do předsíně si můžete postavit pouze náš sedací policový botník cca na 10 párů bot. Když ale tyto možnosti nemáte, musíte řešit velkokapacitní botník, který pojme všechnu vaši obuv a zároveň se musí vejít do malého prostoru u vchodu. To je věda, že?

Dnes jsou velmi moderní vyklápěcí boxy na boty, které se dají zavěsit na zeď a různě poskládat do sebe. Pokud je ale v domácnosti muž s velkou nohou (č.45 a větší), vybírejte obezřetně - tak velké boty se totiž do vyklápěcích boxů ani nemusí vejít.

Výrobci ale sedací botníky nedoporučují - vejde se do nich málo bot a nezabrání případnému zápachu. Plus má ale za to, že větrá.

Máte vhodný materiál?


Na výrobu sedacího botníku si hlavně sežeňte kvalitní materiál, který udrží váhu, která na něm bude sedět. Prkno na poličku by nemělo být z lamina, protože to se časem zvlní a oloupe působením vlhkosti z bot. Nejlepší je dřevo z masivu, dobře nalakované a napuštěné vhodným mořidlem. Dále budete potřebovat metr, šroubky, aku vrtačku a brusný papír na začištění drobných nerovností. Hloubku botníku odměřujte podle velikosti největších bot, výšku botníku podle počtu polic (většinou do sedacího botníku vkládáme boty nízké).

Samotné práci předchází velmi pečlivé měření - dvě boční desky musí být na chlup stejné a rovné, zadní deska bude největší a na vrchní desce nesmí být vidět žádné šrouby či dokonce třísky, abyste si při sedání nezatrhali oblečení. Práce na sedacím botníku je poměrně jednoduchá hlavně díky tomu, že chybí dvířka.

Ještě předtím, než desky sešroubujete k sobě, pečlivě vše proměřte metrem, i úhelníkem (rohy musí být stejné a rovné!). Pokud budete postupovat takto obezřetně, nemůže se stát, že byste s výrobou botníku neuspěli!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti