
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Volba vhodného místa může být docela oříšek. Pískoviště by nemělo být umístěno na přímém slunci. Stinná a vlhká místa zahrady ale také nejsou úplně to pravé. Nejvhodnější je alespoň částečný stín, třeba u plotu. Pokud takové místo na své zahradě nemáte, zamyslete se nad vhodným stíněním. Může pomoci obyčejný slunečník, lépe však poslouží přístřešek.
Při výběru místa myslete také na sebe. Umístěte pískoviště tak, abyste na něj dobře viděli. Ať už z kuchyňského okna, nebo terasy.
Velikost pískoviště volte s ohledem na volný prostor v zahradě. Také si promyslete, kolik dětí si na něm bude hrát. Příliš plošné pískoviště není vhodné, protože malé děti si na něm budou připadat ztracené. Navíc jde o zbytečnou investici. Pískoviště je pouze dočasnou hrací plochou. Jakmile děti povyrostou a přesunou své zájmy od báboviček a hloubení tunelů někam jinam, pískoviště budete likvidovat.
Důležitá je i jeho výška nad terénem. Vysoké pískoviště může být pro malé děti překážkou, proto je lepší vyhloubit jámu a založit pískoviště pod terénem. Bude tak bezpečné i dostatečně hluboké.
Hranice pískoviště si vyznačte kolíky a provázkem. Poté odstraňte rýčem travní drn a zeminu. Jako vhodná vykopaná hloubka pískoviště se uvádí 20 cm, ovšem můžeme jít i mnohem hlouběji. Záleží na tom, jak velkou vrstvu písku chceme dětem poskytnout. Čím budou větší, tím větší vrstvu písku budou vyžadovat.
Dno pískoviště musí být hladké a bez kořenů a kamenů. Plochu následně vyplňte kořenovou bariérou (taktéž zvanou geotextilií). Ta zabraňuje prorůstání kořenů stromů a plevelů do pískoviště, zároveň je propustná pro dešťovou vodu. Pokud by místo této textilie byla použita nepropustná plachta, z pískoviště by se po prvním deštíku stalo bahniště, které by velice dlouho vysychalo.
K ohraničení pískoviště je vhodné využít celou řadu materiálů: betonové ztracené bednění, pravidelně otesané kameny, plné cihly, betonovou dlažbu, palisády – velmi vhodné a rychlé řešení a nakonec i dřevěná prkna, případně prkna z dřevoplastu.
Podle typu konstrukce se samozřejmě bude odvíjet i založení pískoviště. Palisády kotvíme do země, tvárnice ukládáme na beton nebo alespoň na štěrk.