Upravit stránku
Okrasné keře, květiny a další rostliny si na zahradu vysazujeme pro jejich přirozenou krásu. Některých rostlin si přes zimu nemusíte vůbec všímat. Některé naopak vyžadují vaši péči, i když venku mrzne. Jaké druhy rostlin tuto péči vyžadují a jak se o ně vlastně starat, aby nám zjara zase dělaly parádu? Poradíme vám.

Možná si říkáte, že zahrádkáři přes zimu odpočívají. To ale rozhodně není pravda. Právě v únoru je nejlepší čas na výsev okrasných rostlin a prořezávání dřevin. Větve, které z keřů a stromků ořežete, neskladujte na zahradě, ale snažte se je co nejdříve spálit. Přežívají na nich totiž zárodky škůdců (nejčastěji puklice, které napadají hlavně smrky). K prořezávání dřevin si pořiďte profesionální náčiní. Nůžky Felco odstraní větve až do průměru 40 mm. Pokud jste vysazovali okrasné keře na podzim, je nutné je prostříhat do konce března.

Mezi další zimní povinnosti zahrádkáře patří:

  • Zalévání. Ano, čtete dobře. Když mrzne, ale není sníh, půda je vysušená a rostliny tak nemají dostatečnou vláhu.
  • V     únoru dokonce můžete zasadit i cibule tulipánů.
  • Zkontrolujte, zda jsou rostliny (hlavně růže) přikryté, aby nevymrzly.
  • Z tůjí, keřů a dalších rostlin sklepávejte sníh, aby se pod jeho tíhou nezlomily.
  • Jestliže nevíte, co se shrnutým sněhem, přikryjte s ním skalničky. Budou tak chráněné před ostrým zimním sluncem.
Prostřihávání keřů
K prostříhávání keřů a rostlin si pořiďte kvalitní nůžky.

Čas pro pokojové a balkonové rostliny


Co s muškáty, bramboříkem nebo fuchsiemi? Připravte je na nadcházející sezónu a ony se vám odvděčí. Hlízy bramboříku, typické vánoční květiny, vsaďte do substrátu tak, aby dvě třetiny hlízy koukaly. Na jaře potom můžete brambořík vysadit na zahrádku. Muškáty seřízněte a vysaďte do květináčů s novou zeminou. Jestliže mají rostliny suché špičky listů, je to způsobené suchým vzduchem. Špičky můžete ostříhat, ale nezasahujte přitom do zeleného pletiva.

Máte pařeniště nebo skleník? Můžete začít vysévat zeleninu


V únoru je čas také na výsev paprik, rajčat, salátu a celeru. Je dobré vysévat je do malých květináčů (nebo typických kelímků po jogurtu) a nechávat je doma na okně. Přímo do skleníku ale můžete koncem měsíce vysévat ředkvičku. Půdu obohaťte kompostem, který ale nezarýváte, pouze ho poházíte po záhoncích.

Péči si zaslouží také ovocné stromy. Jestliže jste jejich kmínky na podzim obehnali pletivem, je čas ho zkontrolovat, protože zajíci a srny si na nich mohou stále ještě pochutnat. Obejděte všechny stromky a zkontrolujte, jestli je pletivo - externí odkaz  nepoškozené nebo se nezarývá do kůry stromů. Pokud byste pletivo nechali bez povšimnutí, časem by mohlo do dřeva zarůst. Ovocné stromky ještě nepropukly k životu, a tak je vhodný čas na jejich prořezávání. Podobně jsou na tom také angrešt, vinná réva a bobuloviny.

Ovocné stromy v zimě
Ovocné stromy ještě nejsou v plné míze, prořezejte je co nejdříve.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti