Upravit stránku
Systém ztraceného bednění je v moderním stavitelství už vžitým termínem. Přečtěte si, jaké jsou jeho výhody a popasujte se s jeho pokládkou. Kromě pracovního postupu také načerpáte inspiraci na méně obvyklé využití zbylého bednění.
Technologie ztraceného bednění je velmi variabilní a můžete ji využít při stavbě rodinného domu nebo třeba protihlukové bariéry. Tvárnice ztraceného bednění patří do skupiny základového zdiva a nahrazují dříve používané dřevěné bednění. Podstatou systému je vytvoření trvale zabudovaného bednění pro nosnou betonovou výplň stěn a stropů. Betonové tvárnice se spojují na sucho a jsou vylévány směsí betonu. Dále ho využijete například pro podezdívky, opěrné zdi nebo oplocení. Jedná se o rychlou, přesnou a snadnou výstavbu. 

Výhody systému ztracené bednění:

  • vysoká pevnost, rychlé přesné zdění, úspora malty a betonové směsi
  • ideální podklad pro natahování omítek a hydroizolace bez nutnosti předchozí penetrace
  • vysoká trvanlivost, minimální nasákavost zdiva
  • ekologická nezávadnost
  • příznivá cena
Tvárnice ztraceného bednění

Ztracené bednění můžete využít i kreativněji. Můžete z něj vyrobit grilovací stolek nebo příjemné posezení.

Jak postupovat při pokládce ztraceného bednění?

  1. Tvárnice ukládejte na připravený vodorovný základový pas, tvořený vrstvou zatvrdlého betonu, která je uložená v nezámrzné hloubce dle projektu stavby. Tvárnice ztraceného bednění se do konstrukce stěny ukládají na sucho nejlépe s převazbou. Pro vyzdívání rohů nebo zakončení stěn se používají dělitelné tvárnice. Dělení tvárnic se provádí stolovou pilou na beton nebo úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. 
  2. Prolévání stěn ztraceného bednění betonem se provádí u maximálně čtyř vrstev tvárnic najednou. V případě zdících tvárnic se prolévá každá vrstva zvlášť. Následně je nutné nechat beton zatvrdnout minimálně do druhého dne. Rozestavěné dílo je nutno chránit před deštěm.
  3. Tvárnice prolévejte pouze kvalitním betonem min. třídy C 12/15 bez nečistot a hlinitých příměsí. Zálivka a její vytvrzení musí probíhat za příznivých klimatických podmínek minimálně od teploty 5 °C, raději však počkejte, až teploty vystoupí nad 10 °C nad bodem mrazu i v noci, jinak hrozí nebezpečí praskání tvárnic vlivem odlišného tepelného chování tvárnic a výplně.
  4. Stěny vybudované z betonových cihel je možné následně omítat, barvit, případně vzhledem k jejich mrazuvzdornosti nechat neomítnuté. V tomto případě se mezery mezi cihlami mohou vyspárovat odpovídajícím typem spárovací hmoty. Jediným limitem pro neomítané stěny jsou případné vyšší nároky na vzhled povrchu stěn.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti